Tütün mü zararlı, sigara mı?


samsonHerhalde Japonlar ve Fransızlardan sonra en amansız sigara içen millet biziz.

Üç kere sigarayı bıraktığım halde maalesef çok kısa sürdü bu ayrılıklar; zira ben sigarayı bıraktığımda çevremdeki herkes bana sigara içirmek için seferber oluyor. İnanılmayacak derecede sinirli oluyorum; şu Transpotting filmindeki Begbie gibi..

Anadolu’da gezerken keyifle sigara tüttüren 90 yaşında çok adam gördüm; hatta sürekli olarak o yaşa kadar nasıl geldikleri kafamı kurcalamıştır. “Eh temiz hava, bol gıda” gibi saçma iddiaları hiç ciddiye almadım. Hayatında 48 saat bile köyde yaşamamış biri için köy ortamı çok sıhhi,sağlıklı birşeymiş gibi gelir. Kazın ayağı öyle değil. Yediğiniz içtiğiniz çoğu şey mikroplu oluyor; hoş şehirdeki gibi kanserojen değil ama sık sık ishal,ateş,yorgunluk gibi sıkıntılarla karşılaşmanız kuvvetle muhtemel.

Yaklaşık 1.5 sene önce sigara sarmaya başladığımda, 90 yaşındaki delikanlıların sırrını anlamış oldum. Elimdeki tütünler çok saf olmasa da -Drum, Samson,Virginia ve Holborn gibi- ciğerlerim bir anda rahatlamıştı. Üstelik, artık sigara krizine girmiyordum; çünkü muhtemelen şu an içtiğimiz sigaralarda bulunan böcek ilacı,fare zehiri,aseton,toluen gibi zehirler çok daha azdı. Nikotin oldukça zehirlidir ama en azından katranı vucuttan atmak oldukça kolay. Yani kanserin sorumlusu %1 tütünse, %99 sigaraların içine envai çeşit zehiri sokan sigara şirketleri.

Sonra devlet baba bu tütünlerin ülkeye girişini yasakladı. Yani zaten yasaktı ama, sıkı kontrol geldi. Onun yerine Glock,anti-personel mayını,Afgan eroini gibi “daha-az-zararlı” şeyler yine ülkeye haldır huldur girmeye devam etti. Devlet babanın benim tütünümü ülkeye sokmadığı zamanlarda kaçak Glock”larla sokakta takır takır adam öldürülüyordu. Böylece, her iyi vatandaş gibi yüzde bilmemkaçyüz vergisini vererek, bol bol böcek ve fare zehiri ihtiva eden paketlenmiş sigaralara dönüş yapmak zorunda kaldım. Çünkü devlet baba sigara sarıp üretken zamanımı harcamamdan hoşlanmıyordu. (Hoşlansa,pekala kendi de ithal edebilirdi)

You may also like...

76 Responses

 1. Pinar diyor ki:

  Slm bende yenilerdenim drum aldim ama sanki tutun islakmis gibi geldi kurutmammi gerekir yoksa oyle icebilirmiyim?

 2. kenan diyor ki:

  ARKADAŞLAR. Yaklaşık 1 aydan beri tünün içiyorum. hazır sigaralara göre zararı dahada az. ve bu iş bir süreden sonra zevke dönüşüyor keyif için içer hala geldim. Anıl kardeşim sana tavsiyem: adıyaman tüyünü ile bitlis tütününü harmanla (karıştır). fazlada sık sarma. beni hatırlayacagına eminim.

 3. şener diyor ki:

  bende 1 aydır tütün içiom bu gün arkadaş parlemnt verdi içemedim.tütüne alışmak için ilk başlarda içine winston kırıyodum sigaranın içinden bildiğiniz kömür çıktı ezdim toz oldu kim bilir neydi.bide tütünümü buldum süper içen hasta oluyo kilosu 40 tl yarım kilodan 30 pakete yakın çıkıyo tadı harika. tafsiyem tütüncüye gidin 2 tane sardırıp tadına bakın beğenmeyin sonra kaliteliyi çıkarıyo alttan :) ondan için büyük ihtimal beğenirsiniz alıp için.2011 zammından sonra tütüne başladım süper bişi ya şiddetle tafsiye ediorum açık sarı olsun.ayrıca tütüncü biz kötü tütünü tekele satıyoruz iysinide bu şekilde elden satıoz dedi.tekel ölü fiyata alıyomuş tütünü.

 4. recep diyor ki:

  merhaba arkadaşlar.sigara ile tütün arasındaki farkı uzun yıllar kaliteli dediğimiz sigaraları içipde tütüne gecen arkadaşlar bilir.sigaralarda ve terbiye edilmiş tütünlerde yukarıda arkadaşların saydığı bir sürü kimyasal var.ben 8 ay dır adıyaman(orta) tütün i,çiyorum en kalitelisi denebilir.inanın nefes almam değişti solunum yollarım rahatladı.şimdi yanımda biri hazır sigaralardan içiyorsa bana laztik yanığı gibi geliyor kokusu.adıyamanın 1, kalitesini tavsiye ederim bulabilirseniz.

 5. ramazan orhan diyor ki:

  evet arkadaşlar yani tiryakiler,bende tiryakiyim ama 10 senedir tütün içiyorum dedem 95 yaşında 3 sene öncesine kadar kendi üretttiğimiz tütünü içiyordu maşallah turp gibi zararı yok demiyom ama hazır sigaradan çok iyidir..ben ayni zamanda toptancısıyım isteyen ulaşa bilir 0539 312 1648 adıyaman,not:kendi imalatımız organiktir.

 6. ümitt diyor ki:

  arkadaşlar yaklaşık 17 yıldır sigara içiyorum bir ay önce başladım tütüne inanın emin önünden bi adamdan aldım bir kaç kişiden duymuştum idir diye sigra içtiğim son gün bayramdı ve on günden beri etrafımda sigra içen herkesin kockusu daah kötü geliyor tütün bal rengi ne elim kokuyor ne agzım ilk içtiğimde beynime vurdu sigra bu içilr dedim ve içtim ve şuan günde otuz adet sarım tütün içiyorum ama günde iki pakeet içtiğimden daha iyiyim öksürüğüm kalmadı sabahalrı nefes alamyordum öldüm diyordum o derece nefesd arlıgı çekiyordum soluk alıp veremiyordum şu bir aydır çok iyim ne balgam en koku ne öksürük keşke daha önce içseymişim hiç içmemek en güzeli ama bırakamıyosan bari tütün iç derim ben son kalktıgım sabah öksürükten gözlerimden yaş geliyo bogulcak gibiydim şimdi çok iyim samimiyetimel sölüyorum sigray yerien tütün için meliyetine girmicem zaten mevzu belli iki ayda bi 50 tütüne ide işte tüpüne veriyosun 10 20 bu iki ayda hem hesaplı hemdaha iyi en iyisni falanını filanın bilmem benim şuanlık yaşadıgım fark bu.. ilerde daha iyi anlıcaz o ayrı::) tütüne devam.

 7. Hasan Yılmaz diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar, tütüne bundan yaklaşık 1 ay önce 1 kilo Adıyaman tütünü alarak başlamış biriyim.Fakat ondan öncesindeki 2 hafta Tekel imzalı Toros tütün kullanmakta idim.Fiyatı 10 lira 70 gram.Hem vergi de ödemiş olurum hem de nereden geldiğini bilirim düşüncesiyle bu tütüne yönelmiştim.Zaten paketin içerisinden 100 tane de boş sigara filtreleri çıkıyordu.70 gram tütünse 70 tane sigaraya tekabül ediyordu.Bu durum böyle işlerken haftada iki kutu almak bana yetiyordu.Ancak ne hikmetse bu tütünü piyasadan kaldırdılar.25 liraya satılması istenmiş Devlet tarafından fakat firma kabül etmeyince piyasadan kaldırmışlar.Devlet Marlboro,Parliement gibi sigaraları daha çok destekliyor.Çünkü vergi olarak daha çok kazanmakta.Hal böyle olunca arkadaşlar ben de kaçak tütüne yöneldim.Dediğim gibi 1 kilo Adıyaman tütünü ve 2-3 karton (400-600 adet) de boş filtre alarak…Bu işten çok büyük bir kar elde ettim evet.Fakat bunun üstüne bir de sigaraya bağlı ortaya çıkan sorunlarım bir anda ortadan kalktı.Düşündüm, o makaronların yani boş filtrelerin makineler içinde yırtılmaması için muhtemelen naylon katkısı yüksekti.Bu da sağlık açısından zararlıydı tabi.Acaba dedim nasıl daha az zararlı hale getirebilirim.Çarşaf alma fikri aklıma geldi.OCB, Rızla,Arap çarşafı. İçlerinde 50 tane çarşaf bulunmakta.Fiyatları OCB ve Rızla 2 lira , Arap çarşaf ise 50 kuruş.Aralarındaki fark şu OCB ve Rızla yapışması çok daha kolay.Dediğim gibi başlangıçta elle sarmaya çalıştım.Çok zahmetli oldu ve düzgün bir sarma olmadığı için içimi hoş olmadı.Daha sonra çarşaf sarmak için makara sistemiyle tanıştım.Her tütüncüde bunu bulabilirsiniz.Fiyatı 10 lira. Her neyse bunu aldım ve 1 dakika içerisinde 3 sigara sarabilir hale geldim.
  Hem maliyet hem de sağlık açısından artık rahatım.1 kg tütünden 1000 tane sigara çıkıyor arkadaşlar. Ve fiyat olarakta ortalama 60 liraya tütünü alırsınız.1 paket sigara da yaklaşık 1,8 liraya tekabül ediyor.Hem sağlığınız hem de paranız cebinize kalsın!İyi içişler…

 8. hareket28 diyor ki:

  ben de yaklaşık 3-4 aydan beri hazır filtreyle tütün sarıp içiyorum.ilk başlarda içim zevkime uygun tütünü bulana kadar 3-4 çeşit tütün değiştirdim.sonunda kg.si 50-60 Tl.ye satılan, adıyaman sup-sup T tabir edilen tütünün %5 daha sert olanında karar kıldım.artık hazır sigara tat vermez oldu.daha kalitelisi varsa bilmiyorum.en azından yaşadığım yer olan samsun’da rastlamadım.diğerlerine göre etrafı rahatsız edici kokusu daha az.sigarayla kıyasladığımda; öksürük, gece uyurken hırlama, nefeste daralma, yürürken zorlanma gibi sigaranın kaçınılmaz sonuçları daha hissediyorum.bırakmak en iyi yöntem ama; piyasada satılan tütünlerde de tarım ilacı, kükürt gibi kimyasalların olmadığını iddia etmek yersiz. çünkü; piyasa denetlenemediği için satıcıya inanmak durumundasınız.öbür yandan; tütün sarmak hazır sigaraya göre %70’lere varan oranda maliyeti düşürüyor.şahsi görüşüm her bakımdan tütün daha cazip geliyor.

 9. Alper diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben de normal sigaranın daha zararlı olduğunu düşünüyorum. Bırakamıyorum da. Tütüne geçmeyi düşünüyorum. Çoğu yorumu okudum ama herkes farklı bir şey söylüyor… Ankara’da güvenilir bir tütün satıcısı var mıdır bildiğiniz? Ayrıca bu işin inceliklerini bana öğretebilecek???

 10. arya diyor ki:

  bu arada gerçekten sigarayı bırakmak istediğinde etraftaki herkes tekrar başlaman için seferber oluyor. ben bunu anlamıyorum. çok kez bırakmayı denedim. bıraktığın ilk günlerde mutlaka bir haltlık oluyor. içine kapandığından mıdır nedir üstüne üstüne geliyorlar. ya da bırakma psikolojisi bunu böyle görmeni sağlıyor farkında olmadan. şu gerçek ki sigarayı bıraktığında çok farklı davranabiliyorsun bir anda. başka bir psikolojiye giriyorsun. başka bir insan oluyorsun. evet…

  çevremdekileri annemi babamı uyarıyorum… bunu içmedikleri için anlamıyorlar. 8 yıl olmuş 22 yaşındayım. onlarsa hiç içmemişler. ne güzel de. nese ya ben bişe demeyim vaz geçtim.. devam………….

 11. arya diyor ki:

  kükürtlü tütün çöpe.

 12. arya diyor ki:

  kükürtlü tütünü tanıyın. iğrenç bir kokusu olur ve mutlaka açık renklidir.

 13. şükran diyor ki:

  bende iki yıldır tütün kullanıyorum sigaradan daha a zararının olduunu düşünüyorum.saf tütün zehiri var bilinc,indeyim .diğer zehirler eksik,yok tütün ekilen tarlaya girmeyen bir çok hayvan bile olduğnu biliyorum içmesek daha iyi olacak ama tiryakilik ve ya en büyük zevkim diyebilirim içmeyene saygım büyük ancak içmeyenler içenlere karşı çok saygısız anlamıyorlar saygılarımla

 14. kenan diyor ki:

  Arkdaşlar 32 yaşındayım bende uzun yıllar paket sigara alıp içtim. Ama herseferinde baya ciddi etkilerini gördüm. Özellikle göğüs sıkışması, sabah kalktığımda derin nefes aldığımda birden nefesimin öksürüğe dönüşmesi gibi. Kendim Bitlis’ liyim. Tütün yetiştirmenin her safhasında bulundum. Tohumdan tutun kıyılıp içme aşamasına gelene kadar. Köyümüzde ürettiğimiz tütünlerin içine suni gübre bile atmayız, doğal gübre kullanırız ve çeşitli ilaçlarda kullanmayız. Tamamen organik olur. Velhasıl buna rağmen neden bilmem hep paket sigara içtim. Ancak iki ay önce bir köylüm hediye olarak 250-300 gram civarında kendi tütününü getirdi ve bana hediye etti. Bende bari bitene kadar bunu içeyim dedim. Ancak on, onbeş gün sonra şunu farkettim. Artık nefesim daralmıyordu sabah kalktığımda ağzım kötü bir acı tat vermiyordu ve vucut hareketlerim daha seri olmaya başladı. Hızlı yürüdüğümde bile artık nefesim daralmıyordu. Hediye gelen tütün bitince normal bir paket aldım ve inanırmısınız yıllarca bu pisliği nasıl içmişim diye düşündüm. Ben tütün bulmakta, kaliteli tütün bulmakta sıkıntı çekmiyorum, kendi köyümün köylümün tütününü alıyorum. İçtiğim tütünün hangi tarladan olduğunu kimlerin toplayıp işlediğini bile biliyorum. Çeşitli sertlikte, tatta ve fiyatta tütünler var ama iyi olsun on lira pahalı olsun önemli değil doğrusu. İşin ekonomisine gelince inanamazsınız. Paranız cebinizde kalır ve tütüne verdiğiniz para da ülkenizde kalır dışarı çıkmaz. Şahsen tavsiyem hazır filtreli kağıtlar kullanmayın alın iyi kalite kağıtlardan ki kağıtta çok önemli, kendiniz sarın kendiniz için. Hem herzaman sarmaya üşeneceğiniz için az da içmiş olursunuz. Piyasada kötü tütünlerde var unutmayın aldığınıza da içtiğinize de değmez. Almadan önce sarıp için dışarıya verdiği kokuya bakın koklayın mutlaka çünkü güzel tütün kokusu içmeyenin bile hoşuna gider güzel kokar. Sertlik derecesine bakın içerken yumuşak içimli ve sert içimli olanlar var kendinize göre olanı alın. Madem içiyoruz bu mereti bari iyisini içelim değil mi? Kaliteli tütün ve kağıt konusunda yardımcı olabilirim. Saygılar. k.kenan13@mynet.com

 15. emrah diyor ki:

  Tütünlerin İçim Karakterleri

  Kıyılmış tütün satışının Yeni Camii önünde serbest olduğu dönemde, bir satıcı kuşağının arasına koyduğu, fişekler halinde yerleştirdiği kıyılmış tütünlerden bir tanesini açarak: “ Heyyy!… tütüne bakın tütüne, tütün değil bu mübarek ipek demeti!…Bu tütüne laf yok!..Bakın şunun güzelliğine, onsekiz ayar altın vallahi!. Söz götürmez, laf istemez bu tütün!! Alın beyler, hanımlar alın!…” diyerek fiyakalı bir feryatla tütününü satarken adamın başına biriken meraklı seyircilerden bazıları, birer ikişer fişek satın alıp gitmişler. Birgün önce satın alanlardan birisi, böyle satış yapan adama ters bir tavırla sokularak; “-Sen utanmıyormusun be adam, bağıra bağıra yalan söylemeye?, -Ne yalanı imiş o Beyim, -Ben, senin tütünden sardığım sigarayı bitirinceye kadar tam yarım kutu kibrit yaktım…İki nefeste bir sönüyor, çak bir kibrit daha. Böyle rezalet olur mu? Deyince satıcı! —Sigarayı içerken konuşuyormusunuz? Deyip sorar, alıcı ise; -Tabi ki konuşuyorum, konuşulmaz mı? Der. Satıcı, – Eee!. Beyim; Biz bunu peşin peşin söyledik. –Söylüyorum ya, bu tütüne laf yok, laf istemez bu tütün dedik ya. Reçetesini peşin ve evvelden verdik. –Yalan bunun neresinde?

  1990’lı yılların sonuna doğru, Tekel damar çekme fabrikasını devreye sokana kadar Maltepe ve Samsun sigaraları da, Yeni Cami önündeki satıcının “konuşulmadan içilmesi” gereken sigaralardandı. Artık ne Tekel kaldı, ne Maltepe, ne de Samsun.

  Yeni Cami önünde kuşağında tütün taşıyan adama rastlamasak da, Yeni Cami önünde ve diğer şehirlerimizin camileri önünde, kurdukları tezgâh üzerindeki poşetlerde çeşit çeşit kıyılmış tütün satan insanları görmekteyiz. Sigara fiyatlarının yüksek olması, kıyılmış tütüne yönelimi artırmıştır. Filtreli sigara yapma makinelerinin de satıldığı tezgâhlarda kilo’su 25–30 TL den başlayan fiyatlar, 100 TL’ye kadar çıkmaktadır. Normalden fazla talep bazı sıkıntıları ortaya çıkarmıştır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimizdeki tütün üreticilerimiz sözleşme ile ürettikleri tütünlerin bir kısmını kıyılmış tütün olarak piyasaya sürmüşler, sözleşme yaptıkları şirketleri zor durumda bırakmışlardır. Bunun yanında 2009 yılında yaşadığım bir hadisede; Bucak’a yaprak tütün almaya gelen kıyılmış tütün satıcılarına, “bu tütünün tek başına içim için uygun olmadığı, kalın dokulu ve koyu renkli olduğu” söylenmiş, satıcıların ise bu tip tütünleri diğer tütünlerle paçal yapıp, ince kıydıklarını, renk durumunu ise sarı saç boyası ile ayarladıklarını söylemeleri, kıyılmış tütün içicileri adına endişeye kapılmama sebep olmuştur.

  Tütünler yaprak halinde pek yanmazlar. Bu nedenle yanma olayını kolaylaştırmak amacıyla yaprak tütünler ince ince kıyılırlar. Kıyım enleri üç ayrı gruba ayrılır.

  1- İnce kıyım: Kıyım eni 0,50-0,65 mm

  2- Orta kıyım: Kıyım eni 0,70-0,85 mm

  3- Kalın kıyım: Kıyım eni 0,90-1,00 mm

  Kıyım eni inceldikçe:

  – Sigaraların yanması kolaylaşır.

  – Kıyılmış tütünlerin dolguluk niteliği artar, dolaylı olarak gramaj azalır.

  – Damarlar daha ince kıyılmış olacağından halk deyimi ile odun durumundan çıkar.

  – Sigaralar fazla sıkı ve katı olmaz yumuşak ve esnek olur.

  – İnce kıyılmış sigaralar, sigara içinde kalan fazla hava içim çekilişinde alınan duman daha bol hava ile birlikte alınacağından içimleri daha hafif ve tatlıca olur.

  Tütün mamulleri ve kıyılmış tütünlerin içim karakterleri altı başlık altında incelebilir*:

  a- Sertlik: Sertlik önemli bir stratejik faktördür. Genellikle nikotin oranının değişimi ile ilgili olarak yavaş, tok ve sert olmak üzere üç gruba ayrılır. Mamulün ¼ lük bölümü yandıktan sonra kendi içim sertliğini tam olarak vermektedir. ¼’ü yanmış mamul ağız yolu ile uzun bir nefes çekilir. Bünyede yaptığı fizyolojik etkiye göre değerlendirilir.

  1- Yavaş grubu: Fizyolojik etkisi ağızda hafif, boğazda ise belirli bir yakarlılık gösteren ve içiciyi doyurucu olmayan çeşitlerin sertliği genellikle yavaş gruba girer. Bu grupta çok yavaş, yavaş ve tokça yavaş olarak üç’e ayrılır. Nikotin oranı %1’in altındadır.

  2- Tok grubu: Fizyolojik etkisi ne yavaş grubu kadar hafif ne de sert grubu kadar çok etkili olmayan ve orta derece hissedilen içim karakterleri genellikle tok gruba girer. Tokça, tok ve sertçe-tok olarak kendi içinde üçe ayrılır. Nikotin oranı %1 civarındadır.

  3- Sert grubu: Fizyolojik etkisi en kuvvetli olan gruptur. Bu grupta sertçe, sert ve çok sert bölümlerine ayrılır. Nikotin oranı %1’in üzerindedir.

  b- Tatlılık: Karbonhidrat oranının değişimi ile ilgili olarak ürünlerin tatlılık nüansları ortaya çıkar. Mamulün ¼ lük bölümü yandıktan sonra, derince bir nefes çekilir ve duman ciğerlere alınmadan ağız boşluğunda 5 saniye kadar tutulur sonra dışarı bırakılır. Dil üzerine yapılan fizyolojik etkiye göre tatlılık ve varsa acılık tespit edilir. Bu etki 5 grupta toplanabilir.

  1- Çok tatlı: Tatlılığı çok belirgin olarak duyuran ve çok hoşa giden bir fizyolojik etkiye sahiptir. Şeker oranı %12–15 arasındadır.

  2- Tatlı: Tatlılığı belirgin olarak duyuran ve hoşa giden bir etkisi vardır. Şeker oranı %10–12 arasındadır.

  3- Az tatlı: Tatlılık derecesini az duyuran etki ye sahiptir. Şeker oranı %8–10 arasındadır.

  4- Tatsız (yavan): Tatlılık yada acılık duyumlarını belli etmez. Şeker oranı düşüktür.

  5- Acı: Dil üzerindeki fizyolojik duyumu acılıktır.

  c- Koku: Tütünlerin yaprak ve kıyılmış haldeki kokuları ile içim kokuları farklıdır. Tütünlerin yaprak veya kıyılmış halde koklanmalarından duyulan kokuya zahiri (görünen) koku, içilirken meydana gelen dumanın kokusuna da içim kokusu deyimleriyle nitelendirilirmektedir. Ülkemizde üretilen tütünlerin hücreler arası boşluğu az olduğundan, amerikan (virginia tütünlerinin hücreleri arası boşluğu fazla) tütünleri gibi dışarıdan verilen koku ve katkı maddelerini alma kabiliyetleri zayıftır. Kıyılmış tütün alırken kokulu tütünlerimizden olan Bitlis, Çelikhan, Yayladağ, Bafra gibi tütünlerle yapılmış paçal almanızı öneririm.

  Önemli stratejik faktörlerdendir. Bu kokular natürel tütün kokusu, fenol ve polifenollerden meydana gelen aroma (tabii hoş koku)ve değişik kimyasal katkı kokularıdır. Mamulün ¼ lük bölümü yandıktan sonra derince bir nefes çekilir. Duman ciğerlere alınmadan ağız boşluğunda toplanır. Bekletilmeden dumanı hava akımı olmayan bir yere çıkarılır ve ardından bu duman koklanır. Koku duyumunu bildiren burundaki fizyolojik etkilerin değerlendirmesi yapılır.

  1- Çok kokulu: Aromalı ya da katkı kokulu niteliği ve fizyolojik etkisi çok belirlidir. Koku içiciden başka etrafında bulunanlar tarafından duyulur.

  2- Kokulu: Aromalı veya katkı kokulu niteliği ve fizyolojik etkisi belirlidir.

  3- Az kokulu: Aromalı veya katkı kokulu niteliği ve fizyolojik etkisi az belirlidir.

  4- Nötr kokulu: Aroma ve katkı koku niteliği bulunmayan, hoşa giden ya da gitmeyen bir koku belli etmeyen, fizyolojik etkisi vardır.

  5- Fena kokulu: Hoşa gitmeyen veya içiciyi tiksindiren fizyolojik etkisi olan kokudur.

  Tütüne sonradan koku vermek için önce kurutmak, yani tütünün içindeki suyu attırıp verilmek istenen koku, sıvı içinde eritilip, kapalı bir ortamda tütüne sprey püskürtmesi şeklinde verilir.

  d- Yakarlık: Az nikotinli, hafif ve fazla şekerli, tatlı içimli sigaralarda etkisi belirlidir. Mamulün ¼ lük bölümü yandıktan sonra derin bir nefes çekilerek duman boğaz yönüne alınır. Ağız ve boğazda yaptığı fizyolojik etki ve derecesi tespit edilir.

  1- Yakarlık yoktur: Ağız ve boğazda fizyolojik bir yakarlık etkisi yoktur.

  2- Az yakarlı: Ağız ve boğazda hafif derecede yakarlık etkisi duyulur.

  3- Çok yakarlı: Ağız ve özellikle boğazdaki fizyolojik etkisi çok yakarlı olarak duyulur.

  4- Kavurucu: Ağız ve özellikle boğazdaki fizyolojik etkisi şiddetli yakarlı ve kavurucu olarak duyulur.

  e- Yanma: Yakılarak içilen tütün mamullerinden sigaranın rutubet oranı %11–12 limitlerinde ve sıkılık derecesinin de normal olması gereklidir. Yanma noktasından başlanarak 5 cm’lik kısmının yanma süresi ile değerlendirilir ve beş gruba ayrılır.

  1- Çok iyi yanan: Yanma süresi 10–11 dakika,

  2- İyi yanan: Yanma süresi 12–13 dakika,

  3- Orta yanan: Yanma süresi 14–15 dakika,

  4- Güç yanan: Yanma süresi 16–17 dakika,

  5- Fena yanan: Yanma süresi 18–19 dakika,

  Dakikada 3,3 mm yanan Türk tütünleri statik yanma hızı 15 dakikada 5 cm ile orta hızda yanan tütünlerdendir. Burley tütünlerinin yanma hızı ise dakikada 6,2 mm’dir (Coresta).

  f- Kül rengi: Tütün külünün rengi kalite göstergesidir. Külün açık renkli olması kalitenin yüksekliğini gösterir ve müşteriler tarafından aranan bir özelliktir. Tersine kül rengi koyulaştıkça kalite bozulmakta ve müşteriler tarafından beğenilmemekte, şikâyet konusu olmaktadır. Kimyasal yönden de kül renginin, iyi yanma ve organik maddelerin tam yanması ile yakın ilişkisi vardır. İyi yanma ile organik maddelerin bir kısmı yanmadan kömürleşirse kül rengi siyaha doğru gider. Hava akımı olmayan bir yerde mamulün ¼ lük bölümünün kendi kendine yanmasından sonra oluşan kül beyaz renkli bir tablaya bastırılarak kül rengine gözlem yöntemiyle bakılır. Kül rengi tespit edilir. Kül rengi ile kalite değeri arasında ilişki beş gruba ayrılır.

  1- Açık renk(beyaz): Üstün kaliteli,

  2- Açık gri: Kaliteli,

  3- Gri: Orta kaliteli,

  4- Koyu gri: Düşük kaliteli,

  5- Siyah: Çok düşük kaliteli.

  Kıyım eninin ince yapılabilmesi, tütünlerin esneklik karakterleri ile yeteri kadar rutubetlendirilmiş olmalarına bağlıdır. Yüksek nevili mamuller ince, orta nevili mamuller orta ve düşük nevili mamuller de kalın kıyım eni ile kıyılırlar. Çarşı ve pazarlarda satışı yapılan kıyılmış tütünlerin, çok ince kıyıldıklarını(0,10–0,30 mm) gözlemlemekteyim. İnce kıyılmış tütünlerin tavını çok iyi korumak lazımdır. Çok çabuk tavlarını kaybettiklerinden toz haline dönüşebilir. Özellikle kıyılmış tütün kullananların, tütünlerini küçük naylon poşetlerde muhafaza etmeleri, poşet içlerine marul yaprağı gibi rutubet verici bir unsur eklemeleri ile normal, tavında kıyılmış tütün kullanabileceklerdir.

  umarım faydamız dokunur…ist eminönündeyiz her türlü tütün ve teçhizatları mevcuttur.adrese kargo yapılır.ilgili kişi 5445376286 emrah bey…

 16. mustafa diyor ki:

  butun yorumlari okudum.ne yazik ki bu ulkede artik esnaflara guvenmek zor is.eger basbakan olsaydim sigarayi yasaklar, yasal tutunu tekele paketlettirir sattirirdim.gercekten de sarmaya alistiktan sonra sigara yakinca (mecbur kalinmistir da paket alinmistir) bu ne ya makina tadi var bunda diyor insan.umarim iyi bi tane tutuncu denk gelir..

 17. Aybars Akkor diyor ki:

  Herkes soruyor..Tütün mü zararlı,fabrikasyon sigara mı diye ? Bir hekim olarak şunu söylemeliyim..İkisi de çok zararlıdır..Ancak fabrikasyon sigara daha çok zararlıdır..Fabrikasyon sigaranın içine envai çeşit kimyasal madde katılıyor..İçilen markanın bağımlılık yapması,sigaranın hızlı yanıp çabuk bitmesi,tütünün topaklanmaması vb sebeplerden ötürü…O yüzden normal tütün ile yapılan sarma sigara daha az zararlıdır..Tabii kaliteli bir filtre ve ağızlıkla beraber içilirse..

  Ama şunu unutmayın..Yanan herşey kanserojendir..Sigarayı yaktığınız andan itibaren gerek havaya karışan dumanı,gerekse içinize çektiğiniz duman size ayrı ayrı zarar verir..Kanserojen moleküller,mikroskobik boyuttadır ve ağzınızdaki tükürüğe yapışırlar aldığınız nefesle..Tükürüğü yuttuğunuz anda tüm vücutta kanserojen etki gösterirler..Mide,dil,bağırsak,pankreas vb organların kanserlerine yol açarlar zamanla..

  Özetle fabrikasyon sigara içmek 10.kattan aşağı atlayıp intihar etmeye benziyorsa,sarma sigara içmek 7.kattan aşağı atlayıp intihar etmeye benzer..Sonuç aynıdır ancak fabrikasyon sigara daha hızlı öldürür..

  Bu arada şunu da belirteyim..İnsan hayatındaki tek kanserojen ve zararlı madde sigara değildir..UN VE ŞEKER DE SİGARA KADAR ZARARLIDIR..

 18. hamo diyor ki:

  online adiyaman tütünü satış sitesini ziyaret edelim:)

 19. iskender diyor ki:

  merhaba arkadaşlar;ya bende yaklasık 2aydan beri tütün içiyorum 1 kilo tütün aldım ama cok almışım kurudu ve ilk gün ki tadını alamıyorum. Tütünü geri nasıl nemlendiririm bilgisi olan var mı

 20. (bir_Dost) diyor ki:

  bence herkez haklı

 21. ramazan orhan diyor ki:

  bence tütün mamullerinin hepsi bi nebze zararlıdır.Ama en zararlısı hazır sigaralardır.sigaranın rahat sarıla bilmesi için mutlaka nemli olması lazım bu şekilde sarılınca,yaklaşık olarak 6 ay büyle muhafaza edilir ve raf ümrü altı aydır,bu sure aşıldığında tütünle kağıt arasında yeşilimsi bir renk çıkar buda hastalığa davetiye çıkarır tarihi geçmiş gıdalar gibi,bu yuzden imal tarihi mutlaka bilinmeli,Rahmetli Turgut Özal döneminde imal tarihi mutlaka sigara paketlerinin özerinde yazılıydı.En iyi tütün hayvan gübresiyle yetiştirilen kimyasal gübre kullanılmayan,tam olgunlaşmış sarıya yakın mor tütünlerdir,özellikle Adıyaman ın dağlık köylerinde meşe yaprağı yemiş keçi ve koyun gübresiyle yetişen sulu tütünlerdir.
  Kendi tarlamda yetiştirdiğim organik tütünlerimi toptan ve parakende satıyorum.istiyene kargoyla türkiyenin her yerine gündere bilirim.Ramazan ORHAN (0539 312 1648)

 22. ramazan orhan diyor ki:

  İskender bey…bir günde ne kadar tütün tüketiyorsan ;bir tabağın içine bir miktar su koy ve hertarafı ıslandıktan sonra suyu dök ve tütünü o tabağa koy içinde iyice karıştır ama ezmeden,okşar gibi…o şekilde hafif nemlenecektir,sarıp içtiğinde sanırım eski tadını verecektir bu şekilde hafif bir içimi olur yakması olmaz…….tütün alırken sarı tütün alma mor olsun,sarı tütün kükürtlü olabilir…ben ayni zamanda üreticisiyim.05393121648 RAMAZAN……..

 23. Alper diyor ki:

  Evet sonunda sarma sigaraya geçtim. Ankara itfaiye meydanından 200 gr Adıyaman tütünü, 200’lük boş filtre ve doldurma makinasını aldım. Yalnız bana baya sert geldi. Tütüncüde ilk denediğim tütün çok hafifti içtiğimi anlamadım, biraz sertinden istedim. Şimdi de çok sert geliyor. Tütüncü yaz kış buzdolabının sebzeliğinde sakla dedi. Bi de açık satıldığı için kaynar suda bekletmeyi düşünüyorum ama tereddütlüyüm sonra nasıl kuruluk ya da nemliliğini ayarlayacağım diye. Tavsiyelerinize açığım…

  Not: Sigara sağlığa zararlıdır :)

 24. kb diyor ki:

  herkese selam,
  sarma sıgara ıle askerlıgımde tanısmıstım.mardın deydım ve her daım asker olarak sıgara bulmak olanaksızdı. adıyamanlı bır devrem bana bır de kendıne sarıp verdı. bu nedır dedım halıyle…ne de olsa ankara dan gelen bırı ıcın gorulmemıs bır seydı.askerlıgım sonrası zaman zaman denedım ama son bır yıldır aralıksız sarma sıgara ıcıyorum.kucuk beyaz fıltre ve rızla carsafı ıle bırlıkte agızlıgı ıle muthıs keyıf yapıyorum.yanına gumus renk sarma makınası ve de zıppo cakmakla yakılmıs bır sarma sıgaranın uzerıne yok. cogu arkadasım merak ettı ve onlara da tanıttım. hepsı zamanla bu yola basvurdu ve su an onlar da benım gıbı sarma sıgara duskunu oldu. gorenler acıkcası ımrenıyor kendın sarıp kendın ıcıyorsun ve tarz bır yontem.ımalatını kendın yapıyorsun.ekonomosı ıse harıka neredeyse beste bır daha ucuz cunku vergısı yok ve daha kalıtelı.ısın dıger yanı ıse 15 yıl boyunca o paketlerı nasıl ıctıgımı dusunuyorum. en kalıtelı sıgara bıle sabah uyandıgımda bogazımda balgam uzerımde ve nefesımde koku agzımda ıse pas tadı ıle gune baslatıyordu benı. sarma sıgara da ıse bu sıkıntıların hıcbırı kalmadı vanılya katkılı adıyaman celıkhan tutunu kullanıyorum.kokusunu alan yanıma gelıyor.daha da onemlısı sıgara ıcerken her saat bası canım sıgara ısterken sarma sıgarada bu alıskanlıgım koreldı cunku ıcınde bagımlılık yapan madde yok.kafama gore keyfen ıcıyorum.cevreme de ıkram edıyorum ve hıcbırı olumsuz bır yorum yapamıyor.aklın yolu bır.sarma sıgara ıle keske daha once tanıssaydım.

 25. zaferhan turhan diyor ki:

  Yahu bu ne güzel sitedir.Tesadüfi keşfettim.Hele konu sigara olunca, Ordinaryüsüyüm evelalah, 5-6 yaşlarında, rahmetli peder, kalemden bıyık çekmiş, bir tane de jelatinli bafra sigarası…Ve zamanla kısa içilmiş izmarit desteği, fazla gitmeden 7 yaşlarında, kankalarla harçlıkları bir araya getirip, bir paket Üçüncü, bir kiprit 25.krş.yıl 1972…Ben de hiç ara vermeksizin bu meretle simbiyotik bir yaşam yaşamaktayım.Yukarıdaki yorumcu arkadaşların hemen hepsinin hikayesiyle aynı kompozisyonu paylaşıyorum.Bilmem dikkat eden olmuşmudur, dünyada başka bir nesne varmıdır sigara kadar ortak algılamaya konu bir ürün, sanmıyorum.46 yaşındayım ve yaklaşık 40 senedir içiyorum bu mereti.85’te tübörküloz, 2007′ zatüre, ilaç olarak ise önce yarım sigara, solunum kapasitesi yerine gelince, tama iblağ etmekte hiç geçikmedim.Ve halen içiyorum.Ancaaak, son keşfimiz, yukarıdaki arkadaşların lafzettiği gibi, kesme yerli tütün içen, pek çok yaşlı insanlarlar var, biraz araştırınca, sigara kartellerinin para kazanmanın yanında hedef ülkeleri yok etmek gibi sinsi bir faaliyetin içinde olduklarını keşfetmek zor olmadı. Zira MURATTİ denilen sigaranın kesinlikle kısırlığa yol açtığını, spermler üzerinde zamana yayılıcı bir etkiyle, yok etme düzeyine kadar getirdiğini,Marllboro ve türevi sigara grubunda düşük dozda narkotik katkı mevcut olduğu, belli bir süre bu grup sigara içince , diğer sigaradan bi nefes almaya teşebbüste, istavrit balığını kuyruk istikametinden yutmaya benzer bir etki gösterdiğini tesbit ettim.Zira bu yavşakların ürettiği sigaealardan fasılasız 10’ar yıl içtim.Şimdi Adıyaman sarma içiyorum, hazır kalıp filitreli kağıdın fevkalade katkılı olduğunu, en iyisinin ta am…na koyum ama, Arap kağıdına filitre takarak içilen en az zararlısı gibi.Hadi kolay gelsin…

 26. esra diyor ki:

  seçimi yapanlar bu ülkedeki insanlar sonucu da onlara katlanmaktır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir